KVKK Teknik Tedbirler – Sızma Testi

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında alınması gereken Teknik Tedbirler içerisinde yer alan maddelerden birisi de Sızma Testidir.

Peki bu Penetrasyon / sızma testi nedir?

Sızma testlerinde siber suçluların gerçek dünyada kullandığı yöntemler kullanılarak bir kurumun bilişim altyapısına sızılmaya ve ele geçirilmeye çalışılır. Böylelikle penetrasyon testi-Pentest yapan güvenlikçiler, hacker gibi düşünüp sisteme sızma ve ele geçirme senaryolarını uygulayarak ve saldırganların deneyebileceği tüm yöntemleri deneyerek gerçek bir saldırı ile karşılaşıldığında sistemin açıklık barındıran noktalarının onarılmış ve güvenliği sıkılaştırılmış olmasını sağlamaktadırlar. Penetrasyon testlerinde lisanslı veya açık-kaynak kodlu araçlar kullanılmakta, otomatize tarama araçlarının yanı sıra kuruma özel manuel testler de uygulanarak mümkün olduğunca tüm zafiyetler tespit edilip düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’ de bu alanda sektör hızla gelişmektedir. Ayrıca kurumsal firmaların yanında kişisel olarak sızma testi yapan kişiler de bulunmaktadır. Ancak bu konuda Pentest yaptıracağınız firmaların yeterlilik sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilirsiniz. TSE’nin sızma testi yapan personel ve firmaların sahip olması ve yerine getirmesi gereken kriterleri kapsayan TS 13638 standardı bulunmaktadır.

Bu standart kapsamında TSE tarafından Onaylanan Sızma Testi Firmaların listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://tse.org.tr/IcerikDetay?ID=2258&ParentID=4643

https://statik.tse.org.tr/upload//tr/dosya/icerikyonetimi/4643/02042019112845-2.pdf

Bir cevap yazın

Tüm hakları saklıdır © 2018 Design: Emre Önal
WhatsApp chat