Ankara’dan veri yerelleştirmede önemli adım: Google sunucularını Türkiye’ye taşıyor

Veri yerelleştirme politikalarını hayata geçirmek için çaba gösteren Türkiye ile Google arasında 16 Aralık’ta önemli bir antlaşma imzalandığı duyuruldu. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, Google ve Türk Telekom, Google’un sunucularının Türkiye’ye getirilmesi konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında Google sunucularını Türkiye’ye getirecek.

Başta Rusya olmak üzere, dünyada birçok ülke küresel teknoloji şirketlerinin sunucularının kendi sınırları içerisinde olmasını zorunlu kılıyor. 2016’da çıkartılan yasa ile Rusya vatandaşlarının kişisel verilerinin tutulduğu sunucuların Rusya sınırları içerisinde bulunması zorunlu hale gelmişti. Apple ve Google bahse konu sunucularını Rusya sınırları içerisine taşımış fakat Linkedin bu kurala uymayacağını belirtmişti. Rus hükümeti de karşılık olarak yüz binlerce Rus kullanıcısı olan Linkedin’e erişimi kesmişti.

Veri yerelleştirme siyaseti izleyen ülkeler olayı milli güvenlik meselesi olarak görüp vatandaşlarının kişisel verilerini egemenliğe sahip olduğu toprak parçası sınırları içerisinde bulunmasına önem veriyor. ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” prensibiyle Ankara da veri yerelleştirme adımlarını atmaya başlamıştı.  Öte yandan dijital hak savunucuları sunuculara erişim sağlanarak devlet tarafından mahremiyet ihlali yaşanabileceği endişesini dile getiriyor.

Türk Telekom ve Google arasındaki anlaşmaya göre, 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’deki 8 merkeze Google sunucuları kurulacak ve bu merkezlerin internet trafiği yönetimi Türk Telekom’da olacak. 2020 yılında Google’ın Türkiye trafiğinin yüzde 50’si bu merkezlerden yönetilecek. Bu oranın daha sonra yüzde 80’e çıkması planlanıyor.

FACEBOOK DA SUNUCULARINI TAŞIYOR

Türkiye’nin internet trafiğinin yüzde 75’ini oluşturan Google ve Facebook’un sunucularını Türkiye’ye getirme çalışmaları bir süre önce başlamış ve ilk adımı Facebook atmıştı. Facebook sunucular Türk Telekom’un Ataköy’deki merkezinde çalışmaya başlamıştı. Habertürk’te yer alan habere göre, şu anda Türkiye’deki Facebook trafiğinin yüzde 60’ı Türkiye’den yönetiliyor.

GOOGLE’A CEZA KESİLMİŞTİ

Rekabet Kurulu, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle Aralık’ta Google’a yönelik yaptırım kararı almıştı. Kurul, Google’ın 19 Eylül 2018’de Kurul kararı ile getirilen yükümlülükler çerçevesinde frmalarla yaptığı sözleşmelerde yapması gereken değişiklikleri gerçekleştirmediği sonucuna vardı. Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında yürütülen inceleme sonucunda Google’a 93 milyon lira ceza verilmesine karar verilmişti.

Bir cevap yazın

Tüm hakları saklıdır © 2018 Design: Emre Önal
WhatsApp chat